Naujienos

Data:2012-02-01
Antraštė:Bus kompensuojama net 95 proc. sumokėtų palūkanų už mikrokreditą iš Verslumo skatinimo fondo
Tekstas:

Nuo šiol smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai ir žmonės, dar tik ketinantys imtis verslo, turės unikalią galimybę pasinaudoti valstybės sudarytomis išskirtinėmis sąlygomis plėtoti verslą. Iki 86 tūkst. litų dydžio labai mažomis paskolomis iš Verslumo skatinimo fondo (VSF) pasinaudoję asmenys ar įmonės galės gauti 95 proc. sumokėtų palūkanų kompensaciją. Ši lengvata bus taikoma ne tik naujai iš minėto fondo paimtoms paskoloms, bet ir toms, kurios jau yra naudojamos, siekiant plėtoti verslą.

95 proc. sumokėtų palūkanų kompensavimas – tai vienos palankiausių sąlygų šiuo metu šalies paskolų rinkoje imantiems paskolą verslo pradžiai. Tokios galimybės sudarytos bendradarbiaujant trims ministerijoms – Socialinės apsaugos ir darbo, Ūkio bei Finansų – ir Lietuvos centrinei kredito unijai (LCKU) bei bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA).
Mikrokreditai verslą pradedantiesiems teikiami su palūkanomis nuo 5,5 proc. iki 9,5 proc., priklausomai nuo kintamų palūkanų 3 mėn. VILIBOR dalies. Tačiau iki šiol paskolos gavėjui buvo kompensuojama tik iki 50 proc. sumokėtų palūkanų.
Ministro D. Jankausko teigimu, kaip ir iki šiol, taip ir toliau, teikiant paskolas iš VSF, prioritetai, pretenduojant į mikrokreditą, bus teikiami labiausiai socialiai jautrioms grupėms – bedarbiams, jaunimui iki 29 metų bei priešpensinio amžiaus žmonėms, vyresniems nei 50 metų.
„Tikimės, kad beveik šimtaprocentinis palūkanų kompensavimas paskatins norinčius pradėti savo verslą aktyviau naudotis Verslumo skatinimo fondo teikiamomis galimybėmis. Mes sudarome dar daugiau galimybių nei iki šiol į mikrokreditus pretenduoti labai mažoms, mažoms įmonėms bei fiziniams asmenims. Į šią lengvatą pretenduoti gali tiek norintieji pradėti verslą, tiek jau gavę paskolą iš šio fondo. Įvertinus tai, kad pradedantiesiems gali būti sunku patiems žengti pirmuosius žingsnius, jiems yra skiriami konsultantai, kurie nemokamai padeda ne tik parengti verslo planą, gauti paskolą, bet ir moko, konsultuoja paskolos gavėjus rengiant ir įgyvendinant verslo planą“, – tvirtino ministras D. Jankauskas.
Ministras D. Jankauskas atkreipė dėmesį į tai, kad VSF teikiami mikrokreditai ir nemokami verslumo mokymai leidžia sudaryti daugiau vienodų konkurencinių sąlygų šalies gyventojams, norintiems pradėti verslą ar plėtoti jau turimą, nepaisant to, kur jie gyvena – mieste, miestelyje ar kaimo vietovėje.

Ūkio viceministras Daumantas Lapinskas tvirtino, kad toks palūkanų kompensavimas suteiks unikalią progą žmonėms, norintiems bet nesiryžtantiems žengti žingsnį ir pradėti savo verslą.
„Valstybė suteikia galimybę lengviau pasiskolinti verslo pradžiai Tai išskirtinė galimybė ir jaunimui, ir vyresnio amžiaus asmenimis galvojantiems, jog turi idėjų, kurių įgyvendinimui trūksta lėšų“, – teigė ūkio viceministras D. Lapinskas.
Siekiant sudaryti palankesnes skolinimosi iš Verslumo skatinimo fondo sąlygas, buvo pakeistos dalinio paskolų palūkanų kompensavimo taisyklės. Todėl jau nuo šių metų pradžios visiems smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams, nuo 2010 m. lapkričio 1 dienos gavusiems paskolas iš Verslumo skatinimo fondo, bus kompensuojama 95 proc. sumokėtų palūkanų, bet ne daugiau kaip 30 proc. paskolos dydžio. Palūkanos bus kompensuojamos nepriklausomai nuo to, ar už jų paskolas buvo suteikta INVEGA garantija, ar ne.
Šiuo metu Lietuvos kredito unijų teikiamomis lengvatinėmis paskolomis verslo pradžiai iš Verslumo skatinimo fondo yra pasinaudoję 165 pradedantieji verslininkai. Bendra suteiktų verslo paskolų suma siekia 10,19 mln. litų. Galimybe gauti iki 80 proc. paskolos sumos grąžinimo INVEGA garantiją pasinaudojo 73 proc. paskolas iš VSF gavusių verslininkų.
„Aktyviausiai iš Verslumo skatinimo fondo kol kas skolinasi Kauno ir Vilniaus regionų gyventojai. Verslo kreditavimo poreikis jaučiamas ir kituose miestuose, tačiau tikimės, kad įsigaliojus pakoreguotoms palūkanų kompensavimo sąlygoms naujų verslų kūrimo geografija gerokai išsiplės ir gyventojai skolinsis drąsiau“, – teigė LCKU, atstovaujančios daugumai šalies kredito unijų, valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.
Verslumo skatinimo fondas buvo įsteigtas 2009 m. gruodžio 30 d. SADM iniciatyva, pasirašius trišalę steigimo sutartį tarp SADM ir Finansų ministerijos bei bendrovės INVEGA.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija